Metody leczenia
OSTEOPATIA
Osteopatia to system leczenia manualnego człowieka, który w oparciu o anatomię, fizjologię i neurologię opisuje wpływ wszystkich układów ludzkiego ciała na siebie i wraz emocjami oraz wszelkimi reakcjami stresogennymi pozwala postrzegać człowieka jako całość, nie dzieląc go na fragmenty. Umożliwia tym samym leczenie nie tylko objawu (np. bólu) – a jego przyczynę.
Osteopatia jest zarazem najskuteczniejszą i bardzo bezpieczną formą terapii, z dobrodziejstwa której korzystać mogą zarówno dorośli jak i dzieci, w tym noworodki.
LASEROTERAPIA WYSOKOENERGETYCZNA (HILT – High Intensity Laser Therapy)
Laseroterapia wysokoenergetyczna (HILT – High Intensity Laser Therapy) jest motodą leczenia, której wskazania obejmują praktycznie każdą część ciała. Znajduje ona zastosowanie prawie we wszystkich jednostkach chorobowych tych co laseroterapia biostymulacyjna.
LASEROTERAPIA
Laseroterapia wykorzystuje działanie wiązki światła czerwonego, na określony obszar ciała, nie powodując podwyższenia temperatury tkanki o więcej niż 0,1 - 0,5 °C. Promieniowanie lasera wnika w tkankę na głębokość 1- 1,5 cm. Laser biostymulacyjny ma szerokie zastosowanie terapeutyczne.
KRIOTERAPIA MIEJSCOWA
Krioterapia miejscowa to leczenie zimnem, polegające na obniżeniu temperatury skóry i tkanek głębiej położonych. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje organizmu na zimno. Są to zachowania obronne, które przywracają równowagę funkcjonowania całego ciała. Najpierw dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w tkankach. Następnie naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia. W urządzeniu czynnikiem roboczym jest ciekły azot, dzięki któremu na wylocie dyszy uzyskujemy temperaturę -160* C, co zapewnia skuteczną i szybką stymulację bodźcową.
ULTRADŹWIĘKI
Ultradźwięki to drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. Ultradźwięki to zabieg silnie bodźcowy, co oznacza, że wywiera duży wpływ na organizm. Działanie ultradźwięków nie ogranicza się do wpływu miejscowego, ale może obejmować ono cały organizm np. zabieg wykonywany w okolicach korzeni, splotów czy też zwojów nerwowych, może wywołać zmiany w odległych narządach i układach ustroju. Ultradźwięki wykazują działanie cieplne w tkankach, dlatego nie mogą być stosowane w ostrych stanach zapalnych lub w miejscach, w których obecne są metalowe ciała obce.
DIATERMIA KRÓTKOFALOWA
Diatermia krótkofalowa to zabieg fizykoterapeutyczny polegający na wytwarzaniu, przy pomocy pola elektrycznego bądź magnetycznego, ciepła wewnątrz tkanek.
ELEKTROTERAPIA
Elektroterapia zajmuje się leczeniem objawowym schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.
FALA UDERZENIOWA
Terapia Falą Uderzeniową (ESWT, RSWT) jest nowoczesną i wysoce efektywną metodą zabiegową: wysoka energia mechanicznej fali infradźwiękowej jest dostarczana do bolesnych części ciała. Dzięki zabiegowi falą uderzeniową można niezwykle skutecznie leczyć patologiczne zmiany ścięgien, więzadeł, torebek stawowych oraz mięśni i kości.
POLE MAGNETYCZNE
Pole magnetyczne towarzyszy nam w codziennym życiu, ponieważ wytwarza je każdy przewód czy obwód, w którym płynie prąd. Fizjoterapia wykorzystuje przede wszystkim pola magnetyczne o niskiej częstotliwości – od 0 do 50 Hz, i indukcji (sile) – od 0 do 15 mT, wytwarzane przez specjalnie do tego celu skonstruowane aparaty.
CHIROPRAKTYKA
Chiropraktyka to rodzaj terapii manualnej opartej na dogłębnej analizie mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających. Dzięki swej unikalnej technice, w sposób możliwie delikatny, a jednak bardzo efektywny potrafi zrównoważyć układ ruchu i zniwelować takie objawy jak bóle głowy i stawów obwodowych, bóle kręgosłupa, nerwobóle oraz wiele innych schorzeń będących wtórnie związanych z czynnościowymi zaburzeniami w narządzie ruchu.
IAOM
IAOM terapia zawiera w sobie elementy rozmaitych terapii – wszystko po to, aby po dokładnym zdiagnozowaniu chorego fizjoterapeuta potrafił swobodnie dobierać elementy terapii, której zostanie poddany pacjent. Warto przy tym zaznaczyć, że to terapia jest dobierana do pacjenta, nie zaś pacjent do terapii.
TERAPIA MANUALNA
Terapia manualna to ogólne określenie dla zestawu metod i technik zajmujących się diagnostyką i leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu (stawów, mięśni, powięzi, więzadeł). Ponieważ badanie i leczenie wykonywane jest rękoma terapeuty, ten sposób pracy określono mianem „terapii manualnej”.
TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU/ TERAPIA MIĘŚNI DNA MIEDNICY
Terapia polega na ocenie funkcji mięśni dna miednicy metodą palpacji u kobiet w każdym wieku. Podczas badania oceniamy siłę skurczu, jego jakość oraz możliwości relaksacji mięśni dna miednicy. Szczególnie polecana dla Pań po porodzie czy z występującymi aktami nietrzymania moczu.
TERAPIA METODĄ VOJTY
Podstawą terapeutycznej metody Vojty jest kinezjologia rozwojowa, która pozwala odróżnić zachowania prawidłowe od zaburzonych wzorców ruchu. Metoda ta polega na wyzwalaniu u pacjenta reakcji mięśniowych nazwanych kompleksami odruchowej lokomocji: odruchowego obrotu i odruchowego pełzania.
METODA PNF
Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe) PNF jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu - to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja.
PLASTROWANIE
Plastrowanie inaczej taping – metoda uważana za sposób leczenia poprzez aplikację na ciele nierozciągliwego lub elastycznego plastra. Nalepiony plaster ma być źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju, sposobu i miejsca aplikacji, ma mieć różne oddziaływanie lecznicze.
ZABIEG TECAR
EFEKTY TERAPEUTYCZNE:
ROZLUŹNIENIE MIĘŚNI
Precyzyjne działanie Terapii Radiofalowej Ukierunkowanej na hipertoniczne włókna mięśniowe wywołuje ich natychmiastowe rozluźnienie. Efekt miorelaksacji opiera się przede wszystkim na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, które następuje już w trakcie zabiegu i jest odpowiedzialne za większe zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze.
REGENERACJA TKANEK
Poprawa miejscowego metabolizmu tkankowego jest naturalnym i istotnym rezultatem Terapii Radiofalowej Ukierunkowanej. Prowadzi ona do przyspieszonej regeneracji tkanek miękkich i szybszego usuwania produktów przemiany materii.
REDUKCJA OBRZĘKÓW
Ściany tętniczek są powiększone, a prekapilary rozluźnione, dzięki czemu miejscowe ukrwienie jest zwiększone. Prowadzi to do poprawy krążenia limfy, a następnie redukcji obrzęku.
ULGA W BÓLU
Głównym efektem Terapii Radiofalowej Ukierunkowanej jest działanie przeciwbólowe wynikające z rozluźnienia mięśniowego, redukcji obrzęku oraz regeneracji tkanek.